Поки одні маркетологи лають стокові фото, інші створюють крутий контент і економлять на зйомці. Подивимося, на що звернути увагу на вибір картинок і як їх використовувати в постах.
Використання стокових фото в SMM прийнято вважати дурним тоном. Хто в цьому винен і що робити, якщо зарплата фотографа не вписується у ваш бюджет?
Навіть аматорські знімки на смартфон вимагають уміння, а відсутність професійного освітлення та декорацій обмежують політ фантазії. Проте в інтернеті море картинок на будь-який смак: дешевих або безкоштовних. Я не бачу сенсу від них відмовлятися.
За що лають фотостоки?
Часто чую від маркетологів, що картинки зі стоків – це фу-фу-фу. Можливо, це упередження збереглося з нульових років, коли один і той же мужик у піджаку кочував по рекламних оголошеннях.
Неважко здогадатися, чому усміхнені клерки на білому тлі заслужили погану репутацію – разом із побитими квітковими букетами та собачками на галявинах.
Вони всім набридли . Є багато бажаючих отримати професійні фотографії безкоштовно. А фотографів, які прагнуть ділитися своїми працями, набагато менше. Коли простий обиватель бачить ту саму картинку у сотні різних компаній, його закономірно починає нудити. Більше того, він важко зможе розрізнити бренди, що використовують однакові картинки.
Другий мінус – стокові фото максимально нейтральні . Вони зроблені для того, щоб отримати більше скачень, тому сюжети дуже узагальнені, що підходять на будь-який випадок. У SMM, де вітається особисте звернення до підписника, такі картинки можуть бути марними: вони недостатньо живі та емоційні.
Третій мінус: часто фото зі стоків бувають неактуальними . Уявіть, що вам знадобилася картинка з двома подружками біля новорічної ялинки. Потрібні дівчата в піжамах, неодмінно на білому тлі, а в руках у них мають бути напої, бо ви просуєте бар. Ви витратите багато часу і знайдете ідеально підходящий знімок. Але буде один нюанс…
Аналогічно справа з пейзажами, архітектурою, вивісками чужою мовою, які можуть бути присутніми на стокових фотографіях. Якщо ці дрібниці не підходять під ваше місто, ландшафт, заклад, картинки не варто викладати.
Окреме лихо – це застарілі зображення. Картинки з кнопковими телефонами навряд чи виглядатимуть органічно в 2024 році, навіть якщо в іншому сюжет і кольорова гамма ідеальні. Також час зйомки завжди видає одяг людей, зачіски та макіяж.
Всі ці аргументи наводять супротивники стоків, і з ними важко посперечатися. Але насправді картинки в загальному доступі мають одну реальну ваду: придатні фото важко знайти .
SMM-щик зазвичай шукає не аби що, а конкретний сюжет або образ, з потрібними кольорами та композицією. У цьому випадку пошук тієї картинки може затягнутися на вечір. Дуже спростити роботу зі стоками не вийде, але її можна оптимізувати.
Корисні посилання
На платних стоках знаходити зображення простіше та швидше. Є GettyImages , Shutterstock та багато інших хороших сайтів. Але пости в соцмережах – швидкоплинна штука, щодня купувати нові картинки накладно. Тому давайте детальніше зупинимося на безкоштовних ресурсах.
Unsplash. Тут є два великі плюси. По-перше, всі фото у високій роздільній здатності: для постів їх можна навіть по шматочках нарізати, і буде нормально. По-друге, є зручні тематичні добірки, які полегшують пошук.
Pexels. Можна шукати картинки за тематикою або за кольором, є список рекомендацій на основі ваших минулих запитів і добірка фото за популярністю.
Pixabay. Тут, окрім фото, є непогана колекція векторних та растрових ілюстрацій. Але підібрати малюнки зі стоків так, щоб вони вписалися у фірмовий стиль, важко, тому використовувати їх треба обережно.
Freerange. Картинки з пошуком за ключовими словами, при завантаженні можна вибрати потрібний розмір. Для роботи необхідно зареєструватися.
Stockvault. Безкоштовний ресурс з пошуком за ключовими словами та категоріями. Є великий вибір текстур, краєвидів та абстракції.
Як вибрати картинки для соцмереж?
Я привів лише великі сайти, які особисто мені подобаються. А загалом стоків дуже багато. І фотографій там – завалися. Залишається тільки відсівати зайве. Погляньмо, як зробити пошук на стоках максимально продуктивним.
- Керуйтеся логікою. Якщо ви працюєте в Україні, компанія друзів не повинна складатися з азіатів чи африканців і написів на вулиці польською теж бути не повинно. Це, як мінімум. Як максимум треба постаратися, щоб моделі на фото були схожі на живих людей у зрозумілих ситуаціях.
- Уникайте кліше. Нарочита постановочність – це причина, через яку стокові фото викликають відторгнення. Більшість фотографів знімають те саме, в одних і тих же ракурсах.
- Прискіпливо огляньте задній план. Найчастіше там чорний, білий чи кольоровий квадрат однорідного тла – це поганий знак. Якщо ви не маєте наміру вирізати об’єкти або робити якийсь колаж, фото на однорідному тлі програють.
- Поміряйте перфекціонізм. Якщо ви вже уявили свій фотоконтент у найдрібніших подробицях, можливо, ви розчаруєтеся. Пам’ятайте, що безкоштовно, швидко та чудово буває тільки в утопіях. Але серед безкоштовних фотографій можна знайти щось пристойне і працювати з цим.
Що робити з картинками?
Погляньмо, як можна використовувати знахідки зі стоків. Найпростіший спосіб – взяти картинку та прикріпити до посту. Можна ще додати напис. Багато рекламних оголошень в Instagram виглядають приблизно так:
Цікавіші пости зі стоковими картинками – це колажі. Навіть бездушні зображення з інтернету можуть добре виглядати у поєднанні з елементами фірмового стилю компанії. Подивіться на приклад нижче – пост ресторанчика, де в інтер’єр кухні вміщена ілюстрація. Цей бренд часто використовує стокові фотографії, вставляючи всюди жовту людину в різних ракурсах.
Нерідко основу картинки складають саме фірмові ілюстрації та кольори, а з фотографії вирізається потрібний предмет або людина і вставляється в оточення. У відкритому доступі можна знайти багато кумедних, дивних, цікавих фото для колажів.
Колаж – це необов’язково щось складне. Без “Фотошопа”, звичайно, доведеться туго, але якщо він у вас стоїть і базові кнопки ви знаєте, можна просто залити частину сторінки білим тлом. Навіть із пересічної фотографії може вийти картинка, що притягує погляд:
Симпатично може виглядати поєднання стокових фотографій з вашими власними. Якщо ви просуваєте якесь місце, можна поміщати туди цікаві об’єкти зі стокових фото. Якщо просуваєте товар – розміщувати його у несподіваних місцях. Зрештою, знайомі підписникам особи можна вставляти у найнесподіваніші місця:
У колажах з кількох фотографій важлива не тільки ідея, а й виконання: щоб освітлення на всіх картинках не надто сильно відрізнялося, щоб тіні падали в один бік. Якщо склеїти разом рандомні фото, зняті на вулиці вдень, увечері та у приміщенні зі штучним освітленням, швидше за все, вийде погано.
Також доводиться думати про перспективу: з прикладу і коробки, і голови зняті зверху, і дисонансу немає. Але обличчя, зняте фронтально, виглядало б дуже дивно.
Необхідність збігу освітлення та ракурсу у перспективі дуже ускладнює вибір стокових фото для таких колажів. Тому зустрічаються вони набагато рідше.
Нарешті, найпростіше і очевидне застосування стокових картинок – як тло. На безкоштовних ресурсах є безліч фотографій каменів, деревини, паперу і всякої всячини.
Якщо звернете увагу на рекламу у стрічці, ви побачите, як часто насправді бренди використовують стокові фотографії. Іноді вони нейтральні і не впадають у вічі, а іноді стають частиною цікавого дизайну.
Навіть за відсутності фотографа можна створювати гарний контент для Інстаграм.Спробуйте і ви!
Рекомендую почитати ще:
Замовити консультацію по залученню клієнтів у твій бізнес з Інтернету
Якщо в тебе немає часу займатися налаштуванням інструментів по залученню клієнтів з Інтернету або ти самостійно не можеж розібратися як це зробити якнайкраще, то звертайся до мене – розкажу, покажу, настрою, перевірю, буду обслуговувати і надавати звіти по ефективності і результатам. Тобі потрібно лише заповнити форму замовлення консультації нижче: