Як працювати з авторами контенту: критерії підбору і особливості співпраці

Як працювати з авторами контенту: критерії підбору і особливості співпраці

Як знайти сильних авторів та побудувати роботу з ними без нервів, переробок та зайвого ризику. Керівництво для редакторів та замовників, засноване на досвіді роботи із сотнями авторів.

Ця стаття про те, як редакторам та замовникам працювати з будь-якими авторами, як ремісниками, так і зірками.

Як шукати авторів

Поріг входу до професії автора невисокий. Людей на ринку багато. Вибір начебто широкий, але сильні автори завжди були і будуть штучним товаром. Їхній пошук нагадує видобуток золота: просіваєш тонни руди в пошуках рідкісних самородків.

Автора можна знайти декількома способами:

  • оголошення ;
  • біржі фрілансерів;
  • творчі конкурси;
  • самостійний проактивний пошук.

При пошуку через біржі та дошки оголошень я дивлюся на рівень робіт у портфоліо та самопрезентацію кандидата. Якщо людина навіть про себе не може написати коротко й по справі, то й у роботі від неї користі буде мало.

Найкращих авторів найчастіше потрібно знаходити самостійно. Знайти автора можна будь-де:

  • ваші фанати та коментатори;
  • співробітники інших видань, блоґів, каналів;
  • гості радіостанцій;
  • люди, які чимось себе виявили;
  • іноді навіть випадкові знайомі.

Якщо вашому проекту не потрібні високорівневі автори, такі складності ні до чого. Автори низького та середнього рівня самі прийдуть за оголошеннями чи з біржі. А ось самородків треба вміти шукати та переконувати.

Як спокушати авторів

Автори з оголошень та бірж самі приходять за роботою та грошима та готові підлаштовуватися під умови проекту.

Автори високого рівня часом потребують спеціального підходу. Для них важливі не лише гроші. Вони можуть бути розбірливими і пихатими, хочуть самовираження та уваги аудиторії. Що ж до гостьових авторів, то високооплачуваному CEO  до лампочки гонорар за колонку, їм потрібен бізнес-результат або, знову ж таки, увага публіки.

Спокушання автора високого рівня починається з виконання домашньої роботи: треба зібрати про нього інформацію, дізнатися больові точки. У мене частіше працював прямий підхід, але іноді процес доводилося розтягувати: знайомство, спілкування та згодом пропозицію написати текст.

Дуже допомагають наявність спільних знайомих (тепле інтро) та репутація.

Як перевіряти авторів

Сильних авторів попередньо перевіряти нема чого.

Авторів з оголошень слід відбирати по роботах у портфоліо та розповіді про себе. На наступному етапі варто призначити відеодзвінок. Під час дзвінка поставити запитання у предметній галузі. Якщо треба писати про фінанси, питати про фінанси, якщо про технології – про технології.

Інформації з резюме не завжди можна довіряти, а публікації в портфоліо можуть бути продуктом чужої чи колективної творчості. На відеодзвінку рівень знання предмета стає зрозумілим за 10-15 хвилин. Трапляються спритники, які під різними приводами не хочуть включати камеру, а самі за кадром стукають на клавіатурі у пошуках відповідей.

За успішного проходження співбесіди слід дати автору випробувально-бойове завдання. Якщо справляється, його робота публікується та оплачується. Якщо ні, то прощаємось до наступної спроби. Зустрічаються люди, які з першого заходу не виходили, але згодом вони професійно виростали.

Як працювати з авторами

У редактурі зустрічаються два підходи:

  • Жорсткий підхід: редактор сам вирішує, який стиль використовувати і як оформити та структурувати текст. Стандарти скрупульозно описуються у редполітиці.
  • Творчий підхід: редактор ставить лише базові умови, а решту залишає на розсуд автора.

Право на життя мають обидва підходи.

Частіше використовється гнучкий підхід. Новачки та середняки примиряться з жорсткими вимогами. Робота за редстандартами навіть піде їм на користь. Автори-зірки на надмірно жорсткий підхід часто реагують роздратуванням чи тихим саботажем. Чи варто всоте писати про неправильні лапки або загрожувати звільненням людині, яку важко замінити?

Базові правила роботи з авторами такі ж, як із будь-якими співробітниками:

  • спокійна, поважна комунікація;
  • ясна постановка задачі;
  • чіткі терміни;
  • прозорі умови оплати;
  • лаконічний, конструктивний зворотний зв’язок – без єхидства, знущань та переходу на особистості;
  • похвали – публічно, критика – віч-на-віч.

Терплячий, доброзичливий підхід працює ефективніше, хоча не завжди вдається зберігати терпіння. Ось тут автор мовчав більше звичайного і отримав жартівливе питання:

Напрочуд багато людей використовують робочі відносини для самоствердження. У кращому разі вважають нормальним перебивати на кожному реченні, у гіршому – будують стосунки за принципом «пан і холопи». Регулярно зустрічаються стовпчики, де люди розповідають, що спеціально перебивають співрозмовників нібито для перевірки стресостійкості. Так швидше відсієш людей із високою кваліфікацією та самоповагою.

Спокійне, коректне спілкування заощаджує нерви і зрештою просто вигідніше.

Грамотна та прониклива людина. Блискуче доносить свою думку і ставить досяжні цілі. Чи не займається мікроменеджментом своїх проектів. Зберігає холоднокровність, коли справи йдуть не так і опрацьовує методи доставки товару. З нетерпінням чекаю на можливість вести з ним справи.

Найакуратнішого підходу вимагають високорівневі автори. Гроші для них іноді другорядні (можуть півроку не згадувати про гонорар), а марнославство до небес.

Письмове листування позбавлене невербальних сигналів. Через це не завжди точно розумієш настрій людини. Думаєш, що все гаразд, а на ділі твій співрозмовник збирає злість і в якийсь момент вибухає, як вулкан.

Корисно телефонувати, особливо при підозрі на закипання людини. Дзвінок не тільки заощаджує час на зворотний зв’язок, а й допомагає зняти напругу.

Яких авторів люблять редактори

Ідеальний автор поєднує у собі такі якості:

  • Надійність: виконання взятих він завдань, дотримання термінів.
    Знання предмета: якщо автор глибоко знає тему, іноді можна заплющити очі на недорікуватість і недотримання термінів.
  • Якість роботи: мова, структура, глибина опрацювання, перевірка фактики, вичитування тощо. За ідеальними авторами не треба поправляти нічого чи майже нічого.
  • Самостійність: хороший автор сам вирішує проблеми, що виникають по ходу.
  • Небайдужість: заряджена ентузіазмом людина робить роботу якісніше і понад те, що його просили.
  • Конструктивність: вміння працювати в команді, приймати критику, не сперечатися через кожну копійку.
  • Талант: наявність таланту бажана, але більшість завдань це необов’язково. Однак, якщо треба написати віральний текст або придумати слоган на віки, без талановитого автора не обійтися.

Які автори виростають у редакторів

Багато авторів згодом стають редакторами. Для редактора критичні надійність, якість роботи, конструктивність, знання предмета та організаційні якості. Талант бажаний, але не обов’язковий.

Завжди чудово, якщо людина з ентузіазмом ставиться до роботи.

Як працювати з талановитими авторами

Американський драматург Едвард Олбі одного разу сказав, що письменство – контрольована шизофренія. До чого б це?

Найчастіше талановиті автори полум’яно пишуть, але ненадійні та неуживливі. Справа не тільки в тому, що талант роздмухує зарозумілість, а й у природних особливостях. Це як у рольових іграх, коли при створенні персонажа забагато очок йде на один атрибут, а на інші нічого не залишається.

Із талановитими авторами часом доводиться йти на компроміси. Правила вони дотримуються погано, а заміну можна знайти не завжди. Жодна кількість авторів-ремісників не замінить одного самородка.

Одна з причин, чому американське кіно стало неможливо дивитися, полягає в тому, що сценаристи перестали брати участь безпосередньо у зйомках, а оплата їхньої роботи постійно скорочується . При цьому доходи студій зростають. У таких умовах таланти в індустрії не затримуються і жодна кількість дешевих фрілансерів проблему не вирішить.

Це може здатися нелогічним, але хоча кількість доступних робочих місць різко зросла, а бюджет, що виділяється на виробництво, суттєво збільшився, сума, яку заробляють письменники на цих роботах, знизилася, у деяких випадках дуже значно.

Що має входити до роботи автора

У великих проектах над матеріалом можуть працювати кілька вузьких фахівців: автор, редактор, коректор, більд-редактор, редактор, що випускає і т. д. У таких проектах від автора попросять тільки текст.

У більшості проектів автор відповідає і за текст, і за графіку. Якщо потрібна складна графіка, від автора потрібні як мінімум ідеї щодо візуального оформлення. Це логічно, адже автор у процесі роботи глибоко занурюється у тему.

За фактику відповідають і автор, і редактор. Кінцева відповідальність лежить на редакторі. У західних ЗМІ часто бувають окремі фактчекери, але в наших реаліях це відносна рідкість.

Нормально попросити автора відповідати коментарі читачів до тексту. Чи варто це робити, залежить від особистих особливостей автора та характеру проекту. Якщо автор має складний характер, то краще не запрошувати його в коментарі. А якщо через тексти ви залучаєте клієнтів, то в коментарях нехай краще пасуться менеджери з продажу.

Як оцінювати роботу автора

Тексти можна оцінювати кількома способами:

  • за кількістю символів;
  • за витраченим часом;
  • фіксована сума за статтю;
  • ціна за взаємною домовленістю;
  • будь-яка з вище перерахованих схем + премія за успіх.

У кожного підходу свої плюси та мінуси.

Оплата за кількістю символів не враховує фактичних трудовитрат і спонукає автора роздмухувати обсяг. Фікс за статтю зручний, коли тексти приблизно одного об’єму і мало відрізняються за трудовитратами. Довільна ціна за домовленістю виглядає як найсправедливіший та індивідуальніший підхід, але це незручно з погляду ведення бюджету.

Оплата за кількістю символів не враховує фактичні трудовитрати та спонукає автора роздмухувати обсяг
Найоптимальнішими підходами є: оплата за годинами (коли праця сильно варіюються), фікс за статтю (коли завдання стандартизовані) та премії за успіх. Але з преміями за успіх треба бути обережним. Успіх треба вимірювати інтегрально, за кількома параметрами. Якщо зважати тільки на перегляди, у автора з’явиться мотивація купити трафік на біржі.

Коли треба розлучатися з авторами

Можна назвати кілька безумовних причин для припинення співпраці з будь-яким автором:

  • Ненадійність: якщо завдання просто не виконуються, то жодного таланту значення не має.
  • Обман: у разі обману розлучитися краще відразу і зробити цю ситуацію прикладом для решти співробітників.
  • Ігнор зворотного зв’язку: якщо правила та зауваження ігноруються систематично і в таких масштабах, що це створює великі проблеми редактору, продовжувати співпрацю немає сенсу.
  • Невміння працювати в команді: надмірна конфліктність та/або винесення внутрішньої інформації за межі компанії – це майже завжди вирок.

А що б ви додали зі своєї практики? Поділіться досвідом, якщо ви також редактор.



Замовити консультацію по залученню клієнтів  у твій бізнес з інтернету

Якщо в тебе немає часу займатися налаштуванням інструментів по залученню клієнтів з інтернету або ти самостійно не можеж розібратися як це зробити якнайкраще, то звертайся до мене – розкажу, покажу, настрою, перевірю, буду обслуговувати і надавати звіти по ефективності і результатам. Тобі потрібно лише заповнити форму замовлення консультації нижче:

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *