Соцмережа Фейсбук ідеально підходить, коли потрібно просунути себе як професіонала та експерта, зміцнитися у професійній спільноті або знайти нових клієнтів.
Професіонали з особистого брендингу кажуть, що Фейсбук — найкраща платформа для самопросування. На відміну від Інстаграма, де найчастіше просувається малий бізнес, у Фейсбуці формуються бізнес-спільноти. Ця соцмережа ідеально підходить, коли потрібно просунути себе як професіонала та експерта, зміцнитися у професійній спільноті або знайти нових клієнтів.
З чого почати: аудит себе та конкурентів
Принцип просування особистого бренду не відрізняється від просування компанії, тому все починається з маркетингового аналізу: проводимо аудит себе та конкурентів. Аналіз краще розбити на три етапи:
Етап 1: з’ясувати, хто ваша цільова аудиторія і чого ви від неї чекаєте
Цільова аудиторія – це група людей, від яких ми чекаємо конкретних дій. Що вони мають зробити? Наприклад, підписатися на сторінку, поставити лайк або замовити послугу.
Аудиторій може бути багато – залежить від ніші, в якій ви працюєте. Наприклад в геомаркетинзі, аудиторіями можуть були:
- Фахівці з розвитку торгових мереж.
- Представники тематичних засобів масової інформації.
- Організатори заходів у сегменті рітейлу.
- Колеги з ринку.
Етап 2: провести аудит себе
Найпростіший спосіб проаналізувати себе – скласти таблицю з двома колонками: слабкими та сильними сторонами. Слабкі сторони – те, над чим можна працювати, а сильні сторони – те, що можна використовувати у просуванні.
Наприклад:
Етап 3: аналізувати конкурентів, виявити їх слабкі та сильні сторони
Конкурентів треба знати в обличчя: хто вони чим відрізняються. Якщо ви вже знаєте, хто ваші конкуренти, знайдіть їхні сторінки у Facebook і складіть для них таку ж табличку, як і для себе. Якщо ви поки не знаєте, хто ваші конкуренти, знайдіть тематичні спільноти у Фейсбуці та виявте найактивніших товаришів.
Інший спосіб — знайти авторів популярних професійних блогів та видань та вивчити їхні сторінки у Фейсбуці. Тут важливо вибрати релевантних конкурентів. Умовно, якщо ви просуваєте послуги з чеком 1000 грн, не потрібно порівнювати себе з конкурентом, послуга якого коштує 10000 грн.
В результаті аналізу важливо зрозуміти, чим ви відрізняєтеся від конкурентів, чим залучатимете аудиторію, яким буде ваш образ у соціальних мережах.
Як підготувати сторінку до просування
За вашим профілем має бути зрозуміло, хто ви і чим можете бути корисні: підберіть відповідне фото, створіть обкладинку, напишіть, де працюєте і чим займаєтесь.
Погортайте особисту стрічку і видаліть фотографії з сумнівних вечірок, мем і картинки, що збереглися з якогось 2010 року. Залишіть те, що говорить про вас, як про професіонала чи цікаву людину. Додайте у профіль фотографії з професійних тусовок та конференцій або влаштуйте ділову фотосесію. Подивіться, як виглядають професійні фотографії у профілі.
Про що писати: висловлюйте експертну та особисту думку
Який власний бренд без експертного контенту? Пишіть нотатки та статті на теми, в яких ви знаєтеся і про те, що цікаво вашій аудиторії. Якщо є відео або вже опубліковані статті, можна ділитися ними, супроводжуючи публікацію тезами. Початківцям, які бояться писати, спершу можна вибрати кілька лідерів думок, чий стиль подобається і вчитися у них.
Людям нудно читати тексти лише на професійні теми, тому розповідайте про себе та про те, чим ви цікавитеся. Висловіть думку на якусь актуальну тему, але пишіть тільки про те, що справді вам цікаво – пости з будь-якого приводу можуть набриднути та здатися натягнутими.
Як залучати аудиторію: знайдіть однодумців
Найпростіший спосіб заявити про себе – увійти до професійної тусовки. Знаходьте у Фейсбуці професійні спільноти, знайомтеся, залишайте коментарі, ділитесь корисним контентом.
На профільну аудиторію допоможуть вийти друзі колег: вивчайте їх списки друзів, підписуйтесь та спілкуйтеся з тими, хто вам цікавий. Вкладка «можна знати» також може стати джерелом потрібних контактів.
Коментуйте посади лідерів думок не лише у спільнотах, а й на особистих сторінках. Спробуйте вигадати щось спільне: гостьове текстове інтерв’ю, спільний прямий ефір, а, можливо, навіть цілий проект.
Висновок
Звичайно, особистий бренд не починається і не закінчується лише у Фейсбуці, але якщо ваша аудиторія сидить у цій соцмережі, тоді дійте. Почніть із простих кроків, які не вимагають багато зусиль та відстежуйте результати. Хто знає, раптом завдяки Фейсбуку вже завтра у вас з’явиться новий клієнт або невелика армія шанувальників.
Замовити консультацію по залученню клієнтів у твій бізнес з Фейсбук чи інших соцмереж
Якщо в тебе немає часу займатися налаштуванням інструментів по залученню клієнтів з Фейсбук та інших соцмереж або ти самостійно не можеж розібратися як це зробити якнайкраще, то звертайся до мене – розкажу, покажу, настрою, перевірю, буду обслуговувати і надавати звіти по ефективності і результатам. Тобі потрібно лише заповнити форму замовлення консультації нижче: