У кожній соціальній мережі є не лише обмеження та складності, пов’язані з будь-якими варіантами “розумних стрічок” новин, але й просто внутрішнє “так прийнято”. Якщо ти не вписуєшся в те, що вважають своїм, автоматично потрапляєш у розряд чужих. І так, щоб стати своїм, недостатньо просто знати, що у Фейсбук люблять лонгріди.
Якщо Facebook вам поки що не близький, але ви хочете розвивати там сторінку, краще дізнатися правила гри заздалегідь. Нижче йтиметься про особисті сторінки Фейсбук, але з деякими припущеннями можна спробувати застосовувати і з бізнес-сторінками.
Який контент люблять у Facebook:
1) Тексти без заголовка зовсім, основна інтрига у першому реченні . Також забуваємо про довгі та водянисті вступи. Ви хочете щось сказати? Почніть відразу з суті, у FB аудиторії немає часу продиратися через довгі вступи.
2) Тексти від “я”. Фейсбук – місце, де панує власний бренд. Тому “ми” тут буде недоречно, неважливо, чи означає ваше “ми” – я та Маринка, я та мама, я і наш завод “Криворіжсталь”. Існуєте тільки ви та окремо ваша дружина Маринка, ваша мама та завод Криворіжсталь, яким ви керуєте. Увімкніть у собі егоїста і починайте писати з “я”.
3) Особистий досвід , “якось розповідала тітонька моєї бабусі”, “якось прийшов до мене такий клієнт” … Ідемо в історії. Які? Уявіть, які історії були б доречні у курилці або на душевних посиденьках із друзями. У Фейсбук люди готові розкриватися та розповідати потаємне. Тільки обов’язково оцініть, що саме ви готові відкрити, а що краще відкривати не варто.
4) У історій немає терміну давності . Ви можете розповідати про те, що трапилося з вашим бізнесом у 2000-х або ностальгічно згадати вашу першу роботу. Аудиторія FB має досвід, їм є що згадати і, повірте, ностальгувати тут люблять. Так що діставайте ваші байки з комори, струсіть з них пил – і вперед!
5) У фіналі тексту – головна думка . Структура більшості постів будується так: яскравий акцент + цікава історія + розвиток дія = висновок. Іноді парадоксальний. У найгіршому випадку – мораль.
6) Переказувати статті, приклади з книг зі своєю рецензією-думкою – можна і потрібно . Відсилання до книг, цитати з них показують рівень ваших інтересів, а також допомагають знайти “братів по розуму” – тих, хто теж читав те, що ви читали. От і обговорюйте.
7) Згадки реальних персон у тексті з гіперпосиланням на них. Згадуйте людей, про яких йдеться в тексті, наприклад, дякуйте їм, описуєте їхню роботу або гукаєте, на кшталт – а що ви про це думаєте, Тетяно Миколаївно?
8) Списки, рейтинги, топ-10 та інше – теж працює , головне вперед винести свою цінну думку з цього приводу, розповісти, у зв’язку з чим ви зібрали цей рейтинг і як ви особисто належите до цього пункту. Заходить ще як.
9) Все залучення – в кінці посту . Якщо хочете залучити аудиторію до обговорення, тримайте її в напрузі до кінця тексту, змушуючи чекати від вас відповіді. А насамкінець запитайте відповіді самі, використовуючи відкрите запитання. Або просіть поділитися досвідом.
Висновок
Фейсбук досить сильно відрізняється від інших соціальних мереж. Якщо ви хочете, щоб читали, то приготуйтеся ділитися цікавими історіями і дискутувати в коментарях. Будьте щирими, розповідайте випадки з життя і чуйна аудиторія FB обов’язково виявить до вас інтерес!
Рекомендую також прочитати:
Замовити консультацію по залученню клієнтів у твій бізнес з Фейсбук чи інших соцмереж
Якщо в тебе немає часу займатися налаштуванням інструментів по залученню клієнтів з Фейсбук та інших соцмереж або ти самостійно не можеж розібратися як це зробити якнайкраще, то звертайся до мене – розкажу, покажу, настрою, перевірю, буду обслуговувати і надавати звіти по ефективності і результатам. Тобі потрібно лише заповнити форму замовлення консультації нижче: