Як планувати контент для облікового запису масажиста, щоб донести цінність послуг і отримати клієнтів із соцмереж.
Масаж – ніша на стику спорту, медицини та краси. Тут користувачів приваблює не так візуал, як інформативність контенту. Проте соцмережі загалом та Інстаграм зокрема відмінно підходять для просування масажистів, дозволяючи вирішити основні маркетингові завдання — сформувати інтерес та потребу, підтвердити експертність, підігріти та підвести до покупки.
Однак, щоб успішно залучати людей, які купуватимуть послуги, важливо враховувати деякі нюанси. У статті розгляну особливості контенту у цій сфері, розберу типи та формати, а також складу зразкову матрицю контенту на два тижні.
Специфіка контенту в соцмережах масажиста
Головна особливість контенту масажистів у тому, що інформативність та зміст контенту важливіші за візуал. Якщо гарний тортик, стильні джинси чи новомодний манікюр ще можуть продати себе одним своїм виглядом, то масаж — ні. Для формування потреби важливим є текстовий контент, який пояснить, що ви робите і навіщо це потрібно людині. Враховуйте це під час створення контент-плану.
А ось ще кілька важливих порад для успішного просування своєї бізнес сторінки.
Локальний бізнес. Під час підготовки статті мені зустрівся обліковий запис масажиста, який стверджував, що приїде в будь-яку точку світу. Але це скоріше виняток. Зазвичай аудиторія масажиста обмежена одним містом чи навіть районом, якщо він живе та працює у мегаполісі. Це важливо для таргетованої реклами, щоб не витрачати гроші на тих, хто до вас не доїде. У контенті використовуйте геолокацію, щоб показати потенційним клієнтам, що ви поряд.
Немає яскраво вираженого візуального результату роботи. На відміну від облікових записів салонів краси , які рясніють стрижками і нігтиками, сторінки масажистів не відрізняються яскравим візуалом, хоча вони теж допомагають людям виглядати краще. Тим не менш, результат від масажу теж видно неозброєним оком. Тому не нехтуйте контентом у форматі «до/після» — він дозволяє візуалізувати користь від ваших послуг.
Важливо сформувати довіру. Оскільки масаж близький до медичних послуг і безпосередньо впливає на здоров’я і самопочуття, до першого фахівця, що попався в стрічці, мало хто піде. Спочатку підпишеться, вивчить контент і лише потім ухвалить рішення. Щоб зважитися на візит, потенційним клієнтам важливо бачити докази професіоналізму та безпеки – відгуки клієнтів, документи про освіту, фотографії інструментарію та робочого місця.
Широка цільова аудиторія. Масаж буває потрібен різним людям для вирішення різних проблем та досягнення різних цілей:
- дівчатам і жінкам, щоб схуднути та виглядати краще;
- спортсменам, щоб упоратися з напругою та травмами;
- мамам немовлят, щоб позбутися тонусу;
- офісним співробітникам, щоб вирішити проблеми з хребтом.
Для залучення та підігріву цих аудиторій потрібні різні аргументи та різний контент. Варіанти два – сфокусуватися на одному сегменті і робити весь контент для нього або залишитися універсальним фахівцем та подбати, щоб кожен знайшов для себе потрібну інформацію. Наприклад, можна зробити папки актуальних Історій під кожен напрямок та зібрати в них прайс, поради та рекомендації, відео процесу та фото результатів.
Високий термін життя клієнта. Знайти «свого» масажиста — це майже те саме, що знайти «свого» стоматолога. Не всім вдається, але якщо вийшло, то на все життя. Це означає, що контент у соцмережах можна і потрібно використовувати не тільки для залучення нових клієнтів, а й для стимулювання повторного продажу.
Типи контенту для соцмереж масажиста
Щоб успішно формувати ком’юніті, прогрівати аудиторію та стимулювати продажі, масажистові стануть у нагоді всі типи контенту — рекламний, залучаючий, інформаційний, розважальний та освітній. Погляньмо, в яких форматах вони можуть використовуватися в ніші масажу.
Результати, відгуки клієнтів, акції
Тип вмісту: рекламний.
Хоча результат роботи масажиста не такий помітний, як у стиліста чи майстра манікюру, його теж можна і потрібно демонструвати. Наприклад, якщо ви знімаєте тонус м’язів у немовлят, можна показати, як змінюються рухи маленького пацієнта.
Ефект від косметологічного масажу обличчя не такий помітний. Але якщо зробити колаж із двох фотографій, зміни будуть видно краще. До того ж, дивлячись на такі зображення, людина зможе уявити, як підтягнеться його обличчя і це спрацює як формування потреби виглядати так само.
Демонстрацію результатів можна доповнити відгуками задоволених клієнтів. Як мінімум — публікувати їх окремими постами та історіями. І результати та відгуки корисно збирати в папки з актуальними Історіями, щоб потенційні клієнти мали швидкий доступ до цієї важливої для прийняття рішення інформації.
Якщо фотографіями результатів та відгуками ми залучаємо нових клієнтів, то для стимулювання повторного продажу добре підійдуть пости про «віконця» — вільний час для запису. Якщо ваш графік не розписаний на тижні та місяці вперед або хтось із клієнтів раптово скасував сеанс, ви можете опублікувати пост з інформацією про вільний час. Так можна зачепити тих, хто давно збирався, але ніяк не дійде, або саме подумав про масаж і не хоче довго чекати своєї черги.
Підвищити відгук на «віконця» можна за допомогою знижок та акцій. Щоправда, краще, якщо вони будуть виправдані, щоб ваші послуги не знецінювалися і не виникало думки, що причина неповного запису — низька якість.
Купівля цілого курсу замість одного сеансу теж традиційний для ніші привід для знижки.
А ось ще кілька прикладів – знижки на пробний масаж, у день народження та безкоштовні процедури після певної кількості – теж поширені та робочі схеми.
Опис процедур
Тип контенту: рекламний та інформаційний.
Пости про інші процедури – маст хев для облікового запису масажиста. Так ви закриваєте купу питань потенційних клієнтів:
- який масаж мені потрібний;
- як усе відбуватиметься;
- які будуть відчуття;
- яких очікувати результатів тощо.
Крім того, такі публікації формують потребу. Відзначаючи у показаннях для масажу свої симптоми на кшталт болів у шиї, людина мимоволі замислиться про масаж, навіть якщо раніше не планувала приходити на сеанс.
Намагайтеся писати інформативні та структуровані пости, не заглиблюючись в історію та лірику. Користувачам важливо швидко отримати інформацію.
Як візуал можна використовувати свої фотографії за роботою або винести ключову інформацію про тривалість, вартість та ефект від сеансу в текстову картку.
Непогане рішення – доповнити текстову інформацію про користь того чи іншого масажу фотографією, що ілюструє результат.
Крім описів процедур та користі від них можна також публікувати порівняльні пости, в яких пояснювати відмінність масажу від інших способів вирішити ту саму проблему. Так ви допомагаєте клієнтам зробити вибір та демонструєте експертність, тим самим прогріваючи аудиторію.
Бекстейдж
Бекстейдж – фото та відео робочого процесу – використовуються в багатьох нішах. Для масажиста цей формат особливо важливий — перш, ніж зважитися на сеанс, добре побачити, як працює майстер, щоб розуміти, чого чекати.
Щоб урізноманітнити візуал, робіть фотографії та відео, каруселі та анімації, знімайте різні види масажу, можливо, у різних локаціях.
Доповнити візуальний ряд можна розповіддю про конкретний випадок – з якою проблемою прийшов клієнт і що ви робили чи описом процедури.
Також цей формат підходить для того, щоб ділитися новинами професійного життя. Купили новий інвентар, з’їздили на майстер-клас, освоїли нову техніку чи провели експеримент на собі — усе це зайва нагода нагадати про себе та зацікавити підписників.
Інформативний контент можна розбавляти простими комунікативними постами. Наприклад, у форматі бекстейджа можна показати відео процесу та попросити підписників вгадати вид масажу.
Ще не забувайте про пост-знайомство . Це не зовсім бекстейдж, але теж допомагає сформувати довіру та показати клієнтам, чого чекати. Якщо ви постійно залучаєте нову аудиторію, такий пост варто публікувати періодично, а не лише на початку роботи над обліковим записом. Щоб нові підписники теж мали змогу познайомитись з вами.
Навчальні пости, поради та лайфхаки
Тип контенту: навчальний.
З проблемами, які вирішує масаж, люди далеко не завжди одразу йдуть на сеанс — багато хто тягне роками, бо немає часу або просто не знає, що все можна виправити масажем. Тому одне із завдань навчального контенту — розповісти, які симптоми говорять про необхідність масажу, яких болів і неприємних відчуттів він може позбавити. А ще — пояснити, у яких випадках затягувати із сеансом точно не варто.
Невичерпне джерело ідей для постів — проблеми в організмі та самопочутті клієнтів, які ви можете вирішити масажем. Розповідайте про причини, симптоми та способи вирішення, у тому числі — комплексний підхід.
Крім самих проблем, розповідайте про міфи та небезпечні помилки, які сформувалися навколо них.
Також можна розвінчувати поширені міфи про масаж, особливо ті, які стають бар’єром на шляху до запису на сеанс.
Якщо якісь проблеми можна вирішити не лише масажем, а й фізичними вправами, косметичними процедурами, режимом харчування, про це також можна і треба розповідати. Напишіть текстовий пост, запишіть відеоінструкцію або проведіть цілий майстер-клас. Як ви продемонструєте експертність і сформуєте довіру.
Відповіді на запитання
Тип контенту: навчальний та рекламний.
Формат «Питання-відповідь» – досить популярний вид контенту. Він хороший тим, що ви можете використовувати питання підписників та клієнтів як теми для постів тоді, коли своїх ідей недостатньо. Розміщуйте спеціальні стікери в Історіях і закликайте ставити запитання у Директі та коментарях, а відповідайте у постах. Так ви сформуєте образ експерта, до якого завжди можна звернутися за порадою, а отже, і довірити свій організм не страшно.
Також питання ви можете вигадувати самі, щоб урізноманітнити навчальний та рекламний контент. Наприклад, у форматі «питання-відповідь» ви можете допомагати з вибором, розкривати свої переваги, стимулювати продаж.
Якщо ви отримуєте багато запитань від підписників і регулярно відповідаєте на них, можливо зручніше публікувати відповіді в Історіях і зберігати їх в актуальних.
Конкурси та ігри
Тип контенту: розважальний та рекламний.
Конкурси та ігри — стандартні способи залучення підписників та підвищення залучення до соцмереж. Масажистам теж не варто нехтувати таким контентом. Він забезпечує приплив аудиторії, яка може стати клієнтами та підвищує охоплення.
Класична модель конкурсу – підписатися, поставити лайки, згадати друзів у коментарях. Переможець визначається рандомно та отримує в подарунок вашу послугу.
Інший варіант – дарувати щось корисне кожному новому підписнику. Такий формат часто використовується разом із таргетованою рекламою. Промопости приваблюють трафік, а подарунки новачкам конвертують його на підписку.
Крім своїх послуг як подарунок переможцям можна використовувати чужі продукти, створивши колаборацію з брендом. В ідеалі це має бути бренд, який цікавий вашій цільовій аудиторії.
Тематичний гумор та ситуативний контент
Тип контенту: розважальний та залучаючий.
Мабуть, масажисти — народ серйозний, бо знайти приклади гумористичного контенту мені вдалося лише в одному акаунті з десятків переглянутих. Проте такий контент не такий складний у виробництві. До того ж він викликає реакції та залучає підписників до комунікації, тим самим підвищуючи охоплення. Тож давайте подивимося кілька прикладів для натхнення.
Так в акаунті масажиста органічно виглядатимуть жарти про хребет і все, що з ним пов’язано. Здорово, якщо вдасться прив’язати до кумедного візуалу питання та вивести підписників на комунікацію.
А ще такі пости — зайва нагода нагадати про користь масажу, ненав’язливо і без «купи-купи».
Ідеї для гумористичного контенту можна зустріти будь-де, наприклад, — під час відпустки в Туреччині.
Якщо вирішили поекспериментувати з цим типом контенту, можна спробувати прив’язати популярні меми або інфоприводи до вашої ніші і помістити героїв у масажний кабінет.
Приклад матриці контенту для масажиста
Для тих, хто надихнувся прикладами зі статті та вирішив більш усвідомлено підійти до ведення свого облікового запису, ось шаблон матриці контенту з прикладом контент-плану на два тижні. Тут задіяно максимум типів та форматів, щоб отримати збалансовану та різноманітну стрічку.
Додаткові рекомендації
Ось, мабуть, і все. Сподіваюся ця стаття допоможе вам вичавити максимум зі свого облікового запису в соцмережах. А насамкінець ще кілька рекомендацій.
Розмістіть інформацію про освіту та сертифікати. Ми вже не раз сьогодні говорили про те, як важливо сформувати довіру, щоб отримати клієнтів із соцмереж. Оскільки для того, щоб стати професійним масажистом, потрібно вчитися та постійно підвищувати кваліфікацію. А отже публікуйте всі свої дипломи та сертифікати, які у вас є. Розмістіть їх у соцмережах, краще — в актуальних історіях, щоб вони були в одному місці та на виду.
Публікуйте різноманітний контент. Якщо ви випускатимете чергами рекламні пости, підписникам це швидко набридне. Часті інформаційні публікації створять образ, що це сторінка за інтересами і навіть не подумають, що тут можна щось купити. Тому для ефективного просування важливо задіяти всі типи та формати – кожен з них вирішує своє завдання та рухає користувача по воронці продажів.
Дотримуйтесь балансу «особистого» та «професійного». Поки я збирав матеріал для статті, відібрав кілька акаунтів, за якими я взагалі не сказав би, що тут пропонують якісь послуги. Коли в шапці написано «масажист», а у стрічці — одні особисті фото з дому, фітнес-клубу, подорожей і слова про масаж — це викликає подив.
Звичайно, розміщувати особисті публікації на сторінці приватного фахівця це нормально. Як і бекстейдж, вони підвищують довіру, показують живу людину. Однак, якщо ви хочете залучати клієнтів, їх не повинно бути надто багато. Адже клієнтам ви цікаві насамперед як масажист, і лише потім як людина.
Отож в статті представлені більше 30-ти варіантів контенту для бізнес сторінкі в соціальних мережах масажиста. Створюйте цікаві креативні різнопланові публікації, які зацікавлять ваших потенційних клієнтів!
Є запитання чи знаєте ще цікаві варіанти публікацій – поділіться в коментарях.
Ідеї публікацій для соцмереж:
Ідеї для сторіс:
Замовити консультацію по залученню клієнтів у твій бізнес з Інстаграм чи інших соцмереж
Якщо в тебе немає часу займатися налаштуванням інструментів по залученню клієнтів з Інстаграм та інших соціальних мереж або ти самостійно не можеж розібратися як це зробити якнайкраще, то звертайся до мене – розкажу, покажу, настрою, перевірю, буду обслуговувати і надавати звіти по ефективності і результатам. Тобі потрібно лише заповнити форму замовлення консультації нижче: