Приклади публікацій для соцмереж формату "Знижка"

Приклади публікацій для соцмереж формату "Знижка"

Суть. Пости у соціальних мережах про знижки можуть не підвищувати кількість продажів, якщо вони написані неправильно. Пара пропозицій про те, що ви знижуєте ціни на якусь категорію товарів, привернуть увагу тих, хто «полює» на знижки, а більшість споживачів куплять продукт тоді, коли їм треба.

Щоб підвищити кількість продажів, розкажіть історію. Поясніть, чому і кому ви даєте знижку. Наприклад, прив’яжіть її до якоїсь події в житті покупця і зменште ціну для тих, у кого нещодавно народилася дитина, або для тих, у кого сьогодні день народження. Історія приверне більше уваги до посту, ніж лаконічна згадка про знижку, а отже, шанс отримати зростання продажів буде вищим.

Приклад того, як виглядає знижка. Компанія тегнула всіх іменинників та описала умови, на яких вони можуть купити продукт дешевше

Як зробити. Створіть історію: розкажіть, чому знижує ціни. Можна приділити самій знижці мінімум уваги і зробити пост про якусь подію: наприклад, про те, що ви відкрили нову філію, або про те, що вперше зробили 500 продажів на місяць. Насправді знижку можна прив’язати до чого завгодно: подумайте, в яку історію вона «ляже» найбільш органічно.

Застереження. Не варто публікувати пости про знижки дуже часто — це виглядає як «купіть у нас, ну, будь ласка, інакше ніхто не купить». Також не варто просто повідомляти про знижки без підведення у вигляді історії. Подібний контент теж може спрацювати, але результат швидше за все буде гіршим, ніж якщо ви поясните, чому ціна знижена.

Великі бренди можуть дозволити собі мінімалізм в описі знижок, тому що ведуть соцмережі більше для галочки та отримують трафік з інших джерел, але малому бізнесу подібна публікація не підійде

Якому бізнесу підійде. Будь-кому, в якому доречне зниження ціни на продукт на кілька днів. Знижками привертають увагу всі: кав’ярні біля будинку, маркетплейси, автосалони, салони краси і таке інше. Навіть приватні майстри можуть робити знижки на свої послуги — наприклад, коли немає запису чи потрібно заробити більше грошей за рахунок зростання кількості продажів.

Приклади публікацій  формату “Знижка”

Суші-бар на честь нової локації та колаборації з іншим брендом опублікував окрему публікацію, в якій розповів про зміни. А ще запропонував знижку 20%, щоби привернути увагу покупців на новому місці.

Так виглядає пост про знижку на честь відкриття

Мережа салонів оптики вирішила на честь Дня захисту дітей подбати про маленьких покупців. У публікації розповіли про те, чому важливо захищати зір дитини та як це зробити. А насамкінець запропонували знижку на весь асортимент товарів для дітей.

Публікація вийшла великою, головне для компанії тут — покращення репутації та знижка.

І ще один приклад. Майстер, який створює декор ручної роботи та шиє для ляльок, вирішила влаштувати розпродаж на честь Нового року. Вона розповіла про свято, що наближається і згадала в публікації , що робить знижку 50% на всі готові роботи, щоб покупці встигли зробити замовлення і отримати посилку.

Навіть така підводка до знижки зацікавить більше, ніж коротка розповідь про неї

Даний формат публікацій підійде для:



Замовити консультацію по залученню клієнтів  у твій бізнес з Інстаграм чи інших соцмереж

Якщо в тебе немає часу займатися налаштуванням інструментів по залученню клієнтів з Інстаграм та інших соцмереж або ти самостійно не можеж розібратися як це зробити якнайкраще, то звертайся до мене – розкажу, покажу, настрою, перевірю, буду обслуговувати і надавати звіти по ефективності і результатам. Тобі потрібно лише заповнити форму замовлення консультації нижче:

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *