Суть. Найпростіший спосіб довести, що у вас хороші товари та послуги – показати, що про вас думають клієнти. Опублікуйте позитивні відгуки і підписники побачать, що ви привозите живі квіти, які не в’януть щонайменше два тижні, або робите манікюр, з яким не соромно проходити півтора місяці.
Як зробити. Швидкий варіант — показати, що люди пишуть у повідомлення групи або особи. Робите скріншот та публікуєте його окремим постом. Дані клієнта можна замазати, а можна навпаки залишити, щоб підписники могли перевірити, чи справді людина задоволена якістю продукту.
Ще краще, якщо ви зможете опублікувати у себе відеовідгук: наприклад, ролик, на якому показаний процес розпакування посилки. Або показати результат, особливо якщо можна зробити це у форматі «до» та «після». Формат фотографії готової роботи також підійде.
Щоб отримати відгук, доведеться попрацювати . Приватним спеціалістам (косметологам, фрілансерам, перукарям) часто пишуть в особисті повідомлення. А якщо працює компанія, користувачі дякують менеджеру в особистому листуванні або взагалі не залишають відгуки. Ви можете прямо написати в соціальних мережах про те, що приймаєте відгуки в особі, або запропонувати клієнтам знижку 5% на наступне замовлення за відеовідгук. Вам нескладно та приємно – покупцям вигідно.
Застереження. Завжди перед тим, як опублікувати скріншот листування та фото з результатом робіт, запитуйте дозволи у того, з ким листуєтеся. Або у того, хто замовляв у вас роботу, яку бажаєте показати. Інакше може вийти так, що замість нових клієнтів ви отримаєте масу негативу від того, чиї дані засвітилися у ваших соцмережах.
Ще намагайтеся публікувати ті відгуки, які розкривають деталі вашої роботи. Сказати «круто, мені все сподобалося» можна і про будівництво будинку, і про масаж: такий відгук не дасть підписникам жодної інформації. Покажіть їм листування, в якому клієнти дякують за швидку реакцію на форс-мажор чи класний сервіс.
Якому бізнесу підійде. Можуть використовувати всі, хто веде соцмережі — і масажист, і дизайнер Євгенія, яка працює на фрілансі, і найближчі суші чи піцерія. Просто великі компанії зазвичай не приділяють їм багато уваги і максимум заводять окремі обговорення, де люди можуть залишати відгуки. А приватні спеціалісти та малий бізнес показують їх окремими постами.
Приклади публікацій формату “Відгуки про вашу роботу”
Дівчина з Фейсбук, що продає готові торти та інші кондитерські вироби на замовлення, вирішила поділитись відгуком. Вона зробила скріншот запису, на якому його відзначили, та виклала на своїй сторінці.
Індивідуальний підприємець часто викладає у групі відеовідгуки про продукт. Люди розкривають посилку на камеру і показують, що їм прийшло, а деякі просто надсилають фото та свої коментарі.
Піцерія в Інстаграмі викладає в сторіс і скріншоти з постів клієнтів і репостить їх історії. А потім зберігає свої сторіси, щоб кожен відвідувач сторінки міг подивитися відгуки.
Даний формат публікацій підійде для:
Замовити консультацію по залученню клієнтів у твій бізнес з Інстаграм чи інших соцмереж
Якщо в тебе немає часу займатися налаштуванням інструментів по залученню клієнтів з Інстаграм та інших соцмереж або ти самостійно не можеж розібратися як це зробити якнайкраще, то звертайся до мене – розкажу, покажу, настрою, перевірю, буду обслуговувати і надавати звіти по ефективності і результатам. Тобі потрібно лише заповнити форму замовлення консультації нижче: