Давайте разом розберемося, як зробити гарну публікацію у Телеграмі та які види постів бувають, ділюся інструкціями з написання.
Важко працювати з текстами чи хочете вийти на новий рівень у копірайтингу?
Як зробити пост у телеграм-каналі
Створити пост у Телеграмі можна так само, як і особисте повідомлення в чат. Тільки потрібно зайти на канал та ввести текст у поле для введення.

Опублікувати пост у Телеграмі можна розміром до 4096 знаків. Якщо ви введете більше (Телеграм не попереджає про перевищення ліміту), пост розіб’ється на кілька частин.
Перед публікацією текст можна зробити красивим: поміняти шрифт, щоб виділити заголовок, або підкреслити важливу частину посту. Є емодзі та хештеги – останні працюють тільки всередині каналу і можуть стати в нагоді як рубрикатор.

Для форматування можна використовувати різні шрифти:
- Жирний. Стане в нагоді для створення заголовків і виділення головних думок у тексті посту.
- Курсив. Корисний для виділення думок чи слів у дужках.
- Підкреслений та закреслений. Підкресленням можна назвати особливо важливе слово, а закресленням – натякнути на інший сенс. Наприклад: “купив, дали на тест безкоштовно”.
- Моноширинний. Рідко використовується, тому що це інший шрифт і в тексті часто виглядає сторонньо. Але через моноширину можна виділяти підзаголовки для великих постів.
- Прихований. Ховає частину тексту за плашкою. Зручно для розміщення спойлерів.
- Посилання. Дозволяє додати до тексту посилання.
Щоб змінити шрифт у тексті, виділіть область посту. На комп’ютері – правий клік, на телефоні – тап на екрані.
Телеграм має підтримку Markdown-розмітку. Стане в нагоді, якщо пишете з телефону, а доступу до форматування з якихось причин немає:
- жирний шрифт – обрамляйте текст двома зірочками: **текст**;
- курсив – зробіть два нижні підкреслення: __текст__;
- підкреслити – поставте два тире: –текст–;
- закреслити – два спецсимволи: ~~текст~~;
- спойлер – дві риски: | | текст | |;
- посилання – текст у квадратних дужках, а далі посилання на звичайних: [текст](посилання).

До посту можна додати зображення, відео чи файл. Максимум – до 10 медіафайлів на одному пості. Кількість текстів для постів з медіафайлами менша – пости не можу бути довшими за 1024 символи.
Інструкція:
- Як на комп’ютері додати пост у телеграмі з фото. Скріпка → виберіть один або кілька файлів у папці комп’ютера.
- Як на телефоні додати пост у телеграмі з фото. Скріпка → вибрати фото в галереї → тап на одному або декількох.

Викласти пост у Телеграмі на каналі можна одразу або згодом – через функцію відкладених постів. На телефоні для цього потрібно затиснути кнопку відправки, а на комп’ютері – клацнути правою кнопкою миші. Максимальна кількість публікацій у відкладенні – 100 штук, максимум на 365 днів уперед.
Важливо: крім відкладених постів, доступне безшумне відправлення – підписники каналу не отримають пуш-повідомлень, але побачать нове повідомлення у стрічці. Це корисна функція для надсилання пізніх постів, якщо основна частина вашої аудиторії не відключила повідомлення.

Після виходу пост можна відредагувати, доповнити або змінити шрифт – клацніть по публікації правою кнопкою миші на комп’ютері або тапніть на телефоні.
Ще функції:
- Відповісти. Кнопка для репоста поста назад на канал. Корисно для доповнень до публікацій, що вийшли і як спосіб внутрішньої навігації на каналі. При натисканні на репост читача перекине до посту, на який посилаються.
- Закріпити. Дозволяє прикріпити пост над стрічкою всіх публікацій. На одному каналі може бути максимум десять закріплених постів.
- Копіювати текст. На комп’ютері форматування зберігається, на телефоні немає.
- Копіювати посилання. Посиланням можна ділитися всередині телеграма і на зовнішніх ресурсах.
- Надіслати. Надіслати пост у особистий чат, групу або канал.
- Виділити. Дозволяє вибрати кілька постів, щоб переслати. Доступно тільки на комп’ютері, на телефоні відкривається по-іншому через довгий тап.
- Реакція. Поставити емодзі до поста. Доступно лише на телефоні, на комп’ютері – подвійний клік по посту.
- Перекласти. Доступно лише на телефоні. Увімкнути опцію: Налаштування → Мова → показати кнопку «Перекласти».

У створенні контенту може стати в нагоді бот для постів у Телеграмі. Ось кілька корисних:
- Orfobot. Перевіряє граматику надісланих текстів та знаходить помилки через сервіс «Главред».
- Silero. Перекладає надіслані аудіофайли до тексту. Працює з російською мовою, може перекладати файли до 10 хвилин.
- «Сканер». Перетворює будь-яку надіслану картинку або фотографію зі словами на текст. Можна використовувати скріншоти для написання постів.
- MotherSearch. Пошуковик, який шукає всі канали за ключовою фразою.
Ще один бот, який вам обов’язково стане в нагоді для роботи з Телеграмом, – datafan_bot . Він збирає звіти з даними щодо приросту підписників, кількості постів та охоплень телеграм-каналів. Використовуйте його, щоб відстежувати статистику каналу або аналізувати результати конкурентів.

Види постів у Телеграмі
Перед тим, як робити пости в Телеграмі, слід розібратися, які формати контенту тут є.
Анонс
Формат для постінгу статей з інших ресурсів чи сторінок сайту. Пост містить посилання-прев’ю, у текстовому супроводі – заклик перейти за посиланням або частину інформації. Не є самостійною одиницею контенту, мета – звернути увагу підписників на інший канал.

Текстовий пост
Самостійна одиниця контенту без зображень, лише текст. Використовуються форматування, посилання, емодзі, хештеги.
Може бути:
- Міні-постом. Короткий формат твіту. Займає чверть чи половину екрана телефону. Підходить для новин, коментарів щодо ситуації, думок.
- Постом. Стандартний пост, поділений на кілька абзаців із заголовком, вступом, подробицями та підсумками. Текст займає весь екран, це приблизно 500-1000 символів.
- Лонгрідом. Формат для великих аналітичних матеріалів, інтерв’ю чи гайдів. Розмір – від 1500 знаків і вище. Займає кілька екранів – щоб прочитати пост, його доведеться перегортати на телефоні.

Пост із ілюстрацією
Зображення виступає обкладинкою до текстового поста довжиною до 1024 символів. Фото може бути кілька, можна додати відео.

Замість фото як ілюстрації може бути використане відео – одне або кілька.

Галерея
Карусель зображень, які потрібно послідовно перегортати. Може містити текст, ілюстрації, графіки, дизайнерську верстку. Формат для гайдів, інструкцій, коміксів та інших графічних матеріалів, де текст та картинка мають бути поруч. Також стане в нагоді для постінгу великих текстів, щоб не перетворювати їх на полотно.

Менш поширені формати
У Телеграмі є низка унікальних форматів:
- Кола. Відео, записані камерою телефону, завдовжки до 60 секунд.
- Війси. Аудіоповідомлення. Можна прикріпити текст.
- Опитування. Окрема публікація голосування. Доступна вікторина з вибором правильної та неправильної відповіді.

Як написати пости у Телеграм
Структура постів залежить від теми. Розберемо основні види публікацій у Телеграмі.
Новинні
Будуються за тими самими принципами, що на телебаченні чи газеті.

Структура постів новин наступна:
- Заголовок. Факт чи подія, яка відбулася чи відбувається.
- Лід. Вступна частина – 1–3 абзаци. Мета: створити контекст, відповівши на запитання: хто, що, де, коли. Лід – друга за важливістю частина новини, яка в ідеалі має відповісти на всі запитання так, щоб читати далі текст було необов’язково.
- Зміст. Основна частина де детально викладається суть новини.
- Підвал. Додаткова інформація, наприклад: довідка, відсилання до минулих подій, особиста думка.

Як придумати заголовок для посту новин:
- Констатація факту. Короткий опис новини двома словами. Наприклад: пасажирка автобуса, що спізнилася, подала на компанію до суду.
- Креатив. Можна подати через інтригу. Наприклад: «Пасажирка автобуса хоче від компанії 1 млн грн. І ось чому».
- Цитата. Приклад: “Я ще й на електричку запізнилася”, – киянка хоче відсудити у автобусної компанії 1 млн грн.
- Думка. Заголовок створюється з урахуванням думки автора. Приклад: “Ті, хто вічно запізнюються, у вас є шанс заробити 1 млн грн”.
Важливо: телеграм-канал – це не ЗМІ, тому необов’язково робити новини сухими, ніби від серйозного журналіста. Найчастіше чим більше особистої думки в новині, особливо не найсвіжішою, – тим краще.
Особисті
Основа особистих постів – переважання емоцій та суб’єктивної думки у змісті публікації.

Чіткої структури, на відміну від новин, немає, але працюють правила оформлення:
- Заголовок. Це може бути вступ або вступний оборот, який означає тему публікації. Наприклад: «Знаєте, я втомився вставати розбитим щоранку».
- Зміст. Розкривається суть посту. Один абзац – одна думка.
- Висновок. Висновок, звернення до аудиторії чи відкритий фінал.

Експертні
Як і особисті пости, експертні пишуться із суб’єктивної точки зору автора, але спираються на факти та спрямовані на професійну сферу. Мета – розповісти щось корисне аудиторії, допомогти вирішити проблему чи дати правильний напрямок у професії.

Структура експертного поста:
- Заголовок. Задає тему публікації.
- Зміст. Розкриває суть публікації. У тексті наводяться приклади або надаються посилання, які підтверджують або доповнюють думку експерта.
- Висновок. Висновок на тему або рекомендації.
Рекламні
Якщо новинні, особисті чи експертні публікації закривають тему в межах посту, то завдання рекламних повідомлень – привернути увагу до зовнішнього сайту чи іншого телеграм-каналу. Мета – зробити продаж чи змусити людину зробити дію: підписатися, дати контакти, взяти участь.
Навколо цієї мети будується структура посту – дія має бути зрозумілою для читача. Наприклад: “переходьте на канал”, “підписуйтесь”, “заходьте на сайт”.
Рекламні публікації у Телеграмі можна розділити на кілька видів:
- Нативні. Пише автор телеграм-каналу для рекламодавця у своєму стилі на основі тез чи прес-релізу. Публікація збігається із тематикою каналу.
- Прямі. Автор публікує готову публікацію від рекламодавця без змін або робить репост. Публікація може не збігатися із темою каналу.
- Особисті. Автор рекламує свій продукт у вільному стилі.
- Взаємні публікації. Обмін репостамами чи створення унікальних публікацій від «запрошеного гостя».

Головне про пости для Телеграма
Пости у Телеграмі – це повідомлення, які розміщують в каналах. В один пост без зображень міститься 4096 знаків, із зображеннями – 1024 знаки.
Структура посту для телеграм-каналу може змінюватись залежно від формату – якщо в новині важливо донести суть події, то в особистому пості – показати суб’єктивність та висловити особисту думку.
Загальні правила оформлення красивих постів у телеграмі:
- Використовуйте заголовки або вступні слова.
- Розбивайте текст на абзаци та виділяйте головні думки. Один абзац – одна думка.
- Використовуйте ілюстрації, якщо вони допомагають краще зрозуміти контекст або занурити читача в налаштування посту.
- Ставте посилання на інші пости чи публікації на зовнішніх майданчиках за допомогою інструментів форматування.
- Створюйте галереї, якщо потрібно щось показати чи пояснити.
- Не перевантажуйте текст зайвими візуальними елементами: кілька емодзі на кожен рядок, десять посилань, велика кількість хештегов, різні шрифти – все це робить текст занадто строкатим, що призводить до зниження уваги читача.
Рекомендую ще почитати наступні статті по Телеграм:
- Просування телеграм-каналів у 2024 році: що працює накраще
- Як записати, відправити чи видалити відео в Телеграмі
- Як використовувати Телеграм для вашого бізнесу
Замовити консультацію по залученню клієнтів у твій бізнес з Телеграм чи інших соцмереж
Якщо в тебе немає часу займатися налаштуванням інструментів по залученню клієнтів з Телеграм та інших соцмереж або ти самостійно не можеж розібратися як це зробити якнайкраще, то звертайся до мене – розкажу, покажу, настрою, перевірю, буду обслуговувати і надавати звіти по ефективності і результатам. Тобі потрібно лише заповнити форму замовлення консультації нижче: