Приклади публікацій для соцмереж формату "Розпродажі"

Приклади публікацій для соцмереж формату "Розпродажі"

Розпродажі – популярний вид короткострокових акцій в соцмережах. Орієнтовано цей формат на вибухове (в ідеалі) зростання продажів. Нерідко розпродажі бувають приурочені до якихось свят — Нового року, 14 лютого, 8 Березня — або традиційних сезонів розпродажів, наприклад, до «чорної п’ятниці». Найчастіше розпродаж супроводжують серією постів-сейлів, щоб підігріти інтерес і зачепити тих, хто один пост з якоїсь причини не побачив у стрічці. Розпродажі дають гарний відгук, тому що люди люблять знижки. А бізнесмени люблять розпродажі, які дають прибуток. Виходить приємна схема win-win, коли у виграші виявляються усі.

Як зробити. Порахуйте економіку вашого розпродажу  так, щоб вартість фізичного товару на ньому не була нижчою за його собівартість або закупівельну вартість, інакше ви потрапите в мінус навіть при хороших об’ємах продажів. Найпростіше з розпродажем інфопродуктів, стандартно в розпродажі ставлять записи курсів/тренінгів/вебінарів, що вже минули і в цьому випадку залишитися в мінусі складно — записи ВЖЕ є, а тиражування їх нічого авторам не варте.

Подумайте про те, щоб розпродаж потрапляв у інтереси аудиторії прямо зараз. Наприклад, після Нового року вже цілком актуальними будуть курси підготовки до мультимедійних тестів для школярів випускних класів. А сейли зимового одягу/взуття/гуми краще проводити наприкінці сезону (на початку березня), коли об’єми продажів традиційно падають і зберігати запаси до наступного зимового сезону накладно.

Не перетискайте із знижками на фізичні товари. Психологія людини влаштована так, що знижка 20–30 % і навіть 50 % тішить, а знижка 85 % насторожує — «що за залежалий товар хочуть мені збагрити за копійки?».

При плануванні сейлів враховуйте ситуацію тут і зараз, інакше ваші дії не принесуть продажу та вигоди. Так, влітку «карантинного» 2020 року влаштовувати розпродаж купальників в Інстаграмі було дуже, дуже самовпевнено.

Спека, липень, купальники… і лише з десяток реакцій

Застереження. Задумуючи швидку акцію в соцмережі, пам’ятайте, що розпродаж – це завжди знижка на деяку кількість продуктів. Продаж одного інфопродукту або однієї конкретної моделі сумки навіть з дуже знижкою не може вважатися розпродажем. Порівняйте ці дві публікації:

Зліва – просто продукт тижня. Праворуч – повноцінний розпродаж

Якому бізнесу підійде. Якщо ви в принципі щось продаєте і це більше, ніж один продукт, ви завжди можете влаштувати розпродаж. Найчастіше цей формат акцій використовує інфобізнес, розпродуючи коуч-сесії, тренінги, програми, марафони. Відмінно підходить для сейлів будь-яка невелика товарка у сегменті В2С. Звичайна справа – розпродаж цифрових гаджетів. Часто розпродаж влаштовують бренди одягу, особливо перед оновленням колекцій.

H&M фінал сейл із грандіозними знижками

Приклади публікацій  формату “Розпродажі”

Користувальниця Фейсбук та засновниця Школи контенту розуміється на розпродажах. Її пост – це хороший такий сторітелінг з акцентом на свої можливості і один рядок на тему в самому кінці. Логічно, адже автор якраз і вчить тому, що у кожного посту в соцмережі мають бути «ноги» — посилання, куди йти за користю, або заклик до конкретної дії.

Багато про себе і трохи про розпродаж

А ось досить сумнівний задум у пості-сейлі в Інстаграмі взуттєвого магазину. Автор посту пропонує підписникам тричі натиснути на фото, щоб дізнатися ціну цих модних ботильйонів. Якщо враховувати думку маркетологів про те, що кожен зайвий клік – мінус 0,5% до конверсії, то не менше півтора відсотка користувачів цей розпродаж втратив через неправильного задуму реалізації.

Прийдеться попрацювати мишкою щоб дізнатися ціну

Мінус більше 90% — така знижка говорить про те, що ми маємо справу з передзаписаними інфопродуктами. І вірно, автор цього поста-сейлу у Фейсбук провів новорічний розпродаж інтенсивів та майстер-класів з управління особистими фінансами. Тема благодатна, та ще й дедлайн вказано. Припускаю, що розпродаж вдався.

30+ продуктів ― розпродаж, так розпродаж

Даний формат публікацій підійде для:



Замовити консультацію по залученню клієнтів  у твій бізнес з Інстаграм чи інших соцмереж

Якщо в тебе немає часу займатися налаштуванням інструментів по залученню клієнтів з Інстаграм та інших соцмереж або ти самостійно не можеж розібратися як це зробити якнайкраще, то звертайся до мене – розкажу, покажу, настрою, перевірю, буду обслуговувати і надавати звіти по ефективності і результатам. Тобі потрібно лише заповнити форму замовлення консультації нижче:

Залиш коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *