Треба писати новий пост чи створити канал, але поки що не знаєте, про що? Потрібно придумати тему одного посту чи одразу десятка? Я вивчив безліч каналів, щоб розповісти вам, на які тематики та про що пишуть спільноти. Розібрався, про що писати в каналах на різні теми, а про що точно говорити не варто. Користуйтесь.
З чого почати
Якщо поки що немає ідей, про що писати в каналі та на яку тему його вести, можна подивитися статистику за вже популярними напрямками.
Наприклад, за даними сервісу telega.in , максимальну залученість у червні 2023 року показують канали за тематиками:
- регіональні – 30%;
- знаменитості та спосіб життя – 20%;
- авторські блоги – 25%;
- спортивні – 10%;
- культура та події – 15 %.
Щоб на канал стабільно заходило багато людей, потрібні відповідні теми та правильна подача. Це не означає, що вибирати треба із цих тематик. Більше того, можна зробити популярним навіть вузькоспеціалізований контент – просто вкласти сили в нього доведеться більше. Але коли не знаєте з чого вибрати, варто подивитися на статистику.
А тепер розберемося, що писати в телеграм-каналах на різні теми.
Тематики та рекомендації
Звернувшись за статистикою до TGStat , я проаналізував, що зараз найбільше цікавить користувачів і вибрав найбільш актуальні та популярні теми.
У зв’язку з нестабільною ситуацією у світі, користувачів поки що більше цікавлять канали новин. Але мій блог не стосується політики та дивиться у перспективу, тому я розгляну більш стабільні популярні напрямки.
Пізнавальне
Багато хто не любить читати, особливо великі тексти, але людям цікаво дізнаватися щось нове, хоч би як парадоксально це не звучало. Тому канали з пізнавальною тематикою можуть мати високий попит. Їхні публікації найчастіше невеликі, але інформативні.
Про що писати:
- історичні факти;
- як зробити щось покроково;
- цікаві факти;
- прокачай ерудицію.
Про що не писати:
- неперевірені факти;
- радикальні висловлювання на будь-яку тему;
- складні теми, які вимагають знань від аудиторії – якщо блог не зібрав саме таких підписників.
Відеоконтент: фільми, серіали, документалки
Велику аудиторію збирають канали на кіношну тему. Це й не дивно – мало хто не любить подивитися цікавий фільм увечері після роботи чи сходити до кінотеатру на прем’єру.
Автори каналів про фільми пишуть про новини у сфері кінематографу, діляться своїми враженнями та яскравими моментами з улюблених фільмів. Обговорюють із однодумцями майбутні прем’єри тощо. Хороші приклади таких каналів – « Фільми та серіали », « Фільми ».
Під час пошуку хороших каналів про фільми я натрапив на окремі групи з величезною кількістю рекламних постів інших каналів. Не треба так, це відлякує ЦА. Кажу як людина, яка любить дивитися фільми та часто шукає, що подивитися. Щоб реклама працювала, її не повинно бути багато.
Фільми люблять багато хто, тому це так популярно.
Про що ж писати в такому каналі:
- топ Х фільмів – із захоплюючим сюжетом, за жанром, за роками, країнами тощо;
- новинки;
- старі фільми, які ви не дивилися;
- фільм із описом сюжету;
- анонси майбутніх фільмів;
- цікаві факти зі зйомок, як створювався фільм;
- думки кінокритиків.
Але не все сподобається аудиторії.
Чого краще не писати:
- Спойлери. Якщо люди ще не бачили фільму, їм не сподобається одразу дізнатися, що вбивця – дворецький. Краще не розкривати карти чи хоча б попереджати про це.
- Складні факти. Якщо ви пишете не для кінокритиків, а для любителів фільмів. Тому обговорювати складні та малозрозумілі терміни та дії не варто.
- Багато оцінок. Велика кількість ваших суб’єктивних оціночних суджень про фільм може спричинити несхвалення. Навіть якщо ви бог сарказму.
- Упереджене ставлення. Краще зберігати нейтралітет під час публікації постів. Якщо вам не подобається якийсь актор, це не означає, що він не подобається всій вашій аудиторії. Не ображайте акторів, щоб не втратити пеідписників.
Блоги
Бувають особисті, корпоративні, професійні, інші. Про що писати у блозі – залежить від його автора та аудиторії.
Наразі популярні блогери, які не вдарилися в політику, пишуть про:
- дітей та виховання;
визначні пам’ятки міст та цікаві куточки світу; - про подарунки та коментарі фанатів;
- вистави та концерти;
- цікаві фільми та серіали;
- книги та відчуття після прочитання;
- гумор та кумедні моментах.
Про що ще можна писати в особистому телеграм-каналі:
- історії із життя;
- цікаві факти;
- акції та пропозиції – під час продажу реклами;
- спорт, активність;
- розважальні пости, вікторини та опитування.
Не варто писати в особистому блозі:
- Повсякденно. Не варто писати надто повсякденну та безглузду інформацію – вмився, прокинувся. Хоча в дуже популярних блогерів і це може зайти.
- Не експертно. Теми, в яких автор не розуміється, краще відкласти до часів, коли він вивчить предмет. Читачі можуть негативно реагувати на дилетантські публікації.
- Занижено. Не варто самому занижувати оцінку блогу і писати, наприклад, що «блог поки не розкручений», «не ризикую продавати рекламу» тощо. Подібна поведінка може призвести до регресу та відписок.
- Копіпаст. Копіювати і вставляти собі в блог чужі думки і пости не варто, особливо з одного джерела і без підпису. Це швидко розкриється і викликає негативні наслідки.
Бізнес та продаж
Один із популярних напрямів – управління продажами та їх збільшення. Підприємці часто шукають, як швидше розвивати свій бізнес, як працювати у різних напрямках, технології купівельних рішень.
Бізнес хоче знати про клієнтів, про те, як їх вимірювати, як з ними працювати та приводити нових. Вони хочуть розібратися, як збільшити кількість клієнтів у 2–100 разів бажано швидко. І читають про це із задоволенням.
Про що можна писати:
- теорія продажів – формули, їх застосування;
- кейси, дослідження – як щось впроваджували та як це зайшло;
- експертний контент – інтерв’ю про процес виготовлення продукту або його поширення;
- покращення – роботи та сервісу, про модернізацію, зміну схем продажу;
- поради – шпаргалки, чек-листи, тести та картки з порадами.
Не треба писати надто:
- Рекламно. У кожну публікацію рекламу чи продаж запихати не варто. Людям цікаві й інші тематики у каналі, вони не за рекламою прийшли.
- Недостовірно. Сумнівні кейси без доказів не варто публікувати. Як і рекламу, де бізнес збільшився у 1000 разів і підірвав інтернет.
- Суб’єктивно. Автор може говорити свою думку, але не варто її включати в кожну публікацію, особливо в радикальному форматі.
- Владно. Не треба вказувати підписникам, що робити. І командувати ними теж це нікому не сподобається.
Канал компанії
Дещо інше питання, коли перед автором стоїть завдання наповнювати постами канал від імені організації.
Про що писати в телеграм-каналі компанії:
- Інфографіки. Вони збирають багато реакцій та більше відгуків, ніж інші види постів, їх легко запам’ятовувати та вивчати. Підписникам сподобається, якщо ви покажете на картинці, як змінюється компанія, як робиться будь-що.
- Процес виробництва. Що може бути цікавішим, ніж подивитися, як виробляється товар? Покажіть залаштунки компанії, розкажіть, що й навіщо робиться, щоб у аудиторії не залишалося сумнівів у складності та якості продукції.
- Співробітники. Покажіть, хто працює над виготовленням товарів, розкажіть про персонал, адже люди люблять вірити іншим.
- Новини компанії чи галузі. Розкажіть, що змінилося, що вдалося додати чи навпаки прибрати. Немає новин у компанії – розкажіть про зміни у галузі.
- Гумор та меми. Вони запам’ятовуються – пожартуйте на тему компанії чи продукції, порадуйте людей своїм баченням поточної ситуації. Варіантів маса, аудиторії сподобається.
Про що не варто писати:
- Податки. Навряд аудиторії дійсно цікаво, в якій кількості і коли ви платите податки. Це можна красиво подати, але душити людей цифрами не варто.
- Реклама. Постійна, прихована чи навіть нативна – реклама товарів та послуг не принесе ліди, лише відписки.
- Звільнення чи догани. Деякі компанії розповідають у своїх каналах навіть про те, коли і чому звільнили чи покарали співробітника. Так собі ідея. Звичайно, якщо цей співробітник нагрубіянив клієнту, той може відчути задоволення від публічного звільнення. Але переважній кількості підписників це не сподобається.
IT, софт та програми
Якщо плануються публікації на навколотехнічну тему, важливо стежити за експертністю контенту. Інакше аудиторії не сподобається читати сумнівні матеріали.
Навіщо взагалі вести подібний блог:
- прокачувати свій бренд та створювати експертність;
- просувати компанію чи свої послуги;
- заробляти гроші.
А тепер про що писати:
- кейси – що робили і що вийшло, як це працює;
- огляди – нові чи популярні програми, свої розробки;
- гайди – як за допомогою софту зробити необхідну дію;
- нотатки та гумор – кумедно про роботу та життя;
- історії від клієнтів – як ваша робота допомогла полегшити життя клієнта та вирішити його проблему.
Як не варто писати в Телеграм:
- Складно. Тут слід орієнтуватися на основну аудиторію. Якщо більшість підписників – технарі зі стажем, можна торкнутися складних тем. Але пам’ятайте, що в месенджер люди приходять і відпочивати, а не тільки дізнаватися про нове і прокачувати навички.
- В різні боки. У кожного посту чи статті має бути структура. Якщо метатися в рамках поста одразу між десятком тим, це навряд чи зайде.
Психологія
Останнім часом кожен, хто не політолог і не вірусолог – той психолог. Не треба так. Якщо ви не сертифікований фахівець, краще довірити написання постів до реального психолога. Про що писати чи не писати – розберемо на прикладі каналу психолога, але ці поради можна застосувати до будь-яких постів на тему.
У мене у блозі є «Готовий контент-план для соцмереж психолога». Там докладно про те, що писати і на що орієнтуватися, про специфіку таких облікових записів і каналів. Загалом усе, що потрібно, щоб активно вести свій канал. Забирайте та користуйтесь.
Що і як писати в телеграм-каналі на тему психології:
- Поради. Наприклад, як поводитися в певних ситуаціях або заспокоїтися, як пережити втрату або налагодити відносини з близькими.
- Розбір проблем. Вибрати актуальну проблему, з якою часто стикаються люди, допомогти її вирішити.
- Допомога підписникам. Можна зібрати питання від підписників та розповісти, як із цим справлятися чи опрацьовувати.
- Підвищення кваліфікації. Розповісти про нові пройдені курси чи майстер-класи, показати, що нового з них вдалося почерпнути.
Але не все варто виносити на публіку:
- Особисті справи. Розповідати про життя поза блогом можна, але в обмеженому масштабі і те, що може бути цікавим підписникам.
- Життя клієнтів. Кейси наводити можна, але дуже акуратно, без подробиць та імен. Не всі довірятимуть психологу, який розповідає про проблеми клієнта на публіку.
- Особисте ставлення. Точно не варто токсично відгукуватися про людей та їх складнощі, сміятися з них або саркастично переказувати труднощі.
Подорожі та життя в інших країнах/містах
Можна розповідати про цікаві місця, де вдалося побувати або де хотілося б зупинитися. Говорити про досвід життя в іншому місті/країні, ділитися спостереженнями та планами. Це можуть бути як пости в особистому блозі, так і канал на тему подорожей. Якщо людина не може подорожувати, то читати подібний контент може точно :–)
Що пишуть у Телеграм каналі про подорожі:
- цікаві традиції;
- менталітет місцевих жителів;
- затишні/цікаві місця;
- огляди визначних пам’яток;
- національна кухня;
- особливості культури
Про що не варто писати:
- Сарказм. У такому каналі не варто кривдити аудиторію та висміювати традиції, міміку чи жести місцевих жителів, негативно відгукуватися про пам’ятки.
- Копіпаст. Не треба переписувати чужі пости про Париж, говорити всім відомі речі чи цитувати Вікіпедію. Краще сконцентруватися на незвичайних моментах чи несподіваних подіях.
- Суха мова. Найцікавіші та відповідні описи, розказані сухою чи технічною мовою, навряд чи сподобаються аудиторії. Ви ж не в музеї, розказуйте цікаво.
Про що точно не варто писати у Телеграмі
Розглянувши масу каналів на всі ці теми, я виділив кілька загальних порад для контенту на будь-яку тему.
Який контент краще уникати:
- Не експертний. Не треба говорити і писати те, в чому ви не знаєтесь. Це або обурить людей, або введе в оману та підвищите ризик страшних наслідків. Наприклад, давати медичні поради без освіти лікаря точно не варто, за це можна отримати кримінальну відповідальність.
- Радикальний . Частина аудиторії може підтримати автора, але більшості, швидше за все, не сподобається. Це спричинить обурення в коментарях, а може закінчитися і масовими відписками.
- Скопійований . Через копіювання контенту можуть прийти власники каналу та влаштувати скандал. Підписники самі можуть побачити цей же матеріал в іншому каналі. І навіщо тоді читати вас, якщо можна читати одразу першоджерело?
- Сухий. У більшості каналів не викликає відгуку найправильніший матеріал, розказаний сухою нецікавою мовою. У месенджері потрібні гарна подача та стиль викладу.
- Упереджений. Добре, коли автор постів має свою думку. Але його не повинно бути надто багато, інакше підписники почнуть йти – їм хочеться читати нейтральний опис та оповідання. Навряд вони мріють відчувати, як на них намагаються впливати.
Я вивчив безліч каналів і перевірив, які з тем отримують відгук у аудиторії, тепер ви це теж знаєте. Ми розібралися, що можна писати в Телеграмі, а від чого краще відмовитись, щоб не втрачати аудиторію та залучати нових підписників.
Більше про канали в Телеграмі, їх ведення та розвиток – в моєму блозі. Також рекомендую прочитати в першу чергу:
- Як написати перший пост у Телеграмі
- Як створити канал у Телеграмі: покрокова інструкція
- Як вибрати назву каналу у Телеграмі для бізнесу
Замовити консультацію по залученню клієнтів у твій бізнес з Телеграм чи інших соцмереж
Якщо в тебе немає часу займатися налаштуванням інструментів по залученню клієнтів з Телеграм та інших соцмереж або ти самостійно не можеж розібратися як це зробити якнайкраще, то звертайся до мене – розкажу, покажу, настрою, перевірю, буду обслуговувати і надавати звіти по ефективності і результатам. Тобі потрібно лише заповнити форму замовлення консультації нижче: